WIBID

WIBID

WIBID jest roczną stopą procentową, która mają do zapłacenia banki za wzięty depozyt od innych placówek bankowych. WIBID jest skrótem od angielskiej nazwy Warsaw Interbank Bid Rate. Codziennie o godzinie 11:00 dochodzi do fixingu, czyli ustalania stawki stopy procentowej.

WIBID można podzielić na transakcje jednodniowe oraz okresowe. W pierwszej kolejności możemy mówić o transakcjach T/N czyli tomorrow/next, z którą mamy do czynienia już od 1 lutego  1995 roku. Natomiast druga transakcja jednodniowa określana jest nazwą overnight, czyli O/N. Jej notowania rozpoczęły się 1 lutego 2001 roku i trwają oczywiście do dzisiaj.

Transakcje, które określane są jako okresowe są bardziej zróżnicowane i przede wszystkim jest ich znacznie więcej. Można zacząć od wymienienia trwającej 1 tydzień, czyli 1SW, które notowania są już od 1 lutego 1995 roku. Z tego samego okresu pochodzą transakcje na 1 miesiąc (1M) oraz na 3 miesiące (3M). Młodszymi transakcjami są transakcje na okres 9 miesięcy (9M) oraz 1 roku (1Y), które swój kurs rozpoczęły 1 lutego 2001 roku. Najmłodszą transakcją okresową jest transakcja w okresie 2 tygodni (2SW), która ruszyła 1 marca 2003 roku i również odbywa się do dzisiaj.

 

Nie można zapomnieć również o tym, że WIBID posiada niższą stopę procentową od WIBOR. Tylko dzięki temu pożyczanie pieniędzy między bankami jest opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *