WIBID

WIBID

WIBID jest roczną stopą procentową, która mają do zapłacenia banki za wzięty depozyt od innych placówek bankowych. WIBID jest skrótem od angielskiej nazwy Warsaw Interbank Bid Rate. Codziennie o godzinie 11:00 dochodzi do fixingu, czyli ustalania stawki stopy procentowej.

WIBID można podzielić na transakcje jednodniowe oraz okresowe. W pierwszej kolejności możemy mówić o transakcjach T/N czyli tomorrow/next, z którą mamy do czynienia już od 1 lutego  1995 roku. Natomiast druga transakcja jednodniowa określana jest nazwą overnight, czyli O/N. Jej notowania rozpoczęły się 1 lutego 2001 roku i trwają oczywiście do dzisiaj.

Transakcje, które określane są jako okresowe są bardziej zróżnicowane i przede wszystkim jest ich znacznie więcej. Można zacząć od wymienienia trwającej 1 tydzień, czyli 1SW, które notowania są już od 1 lutego 1995 roku. Z tego samego okresu pochodzą transakcje na 1 miesiąc (1M) oraz na 3 miesiące (3M). Młodszymi transakcjami są transakcje na okres 9 miesięcy (9M) oraz 1 roku (1Y), które swój kurs rozpoczęły 1 lutego 2001 roku. Najmłodszą transakcją okresową jest transakcja w okresie 2 tygodni (2SW), która ruszyła 1 marca 2003 roku i również odbywa się do dzisiaj.

 

Nie można zapomnieć również o tym, że WIBID posiada niższą stopę procentową od WIBOR. Tylko dzięki temu pożyczanie pieniędzy między bankami jest opłacalne.