Jak napisać list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny zwykle sprawia nieco więcej trudności, niż napisanie CV. Wiele osób zastanawia się, co można napisać w takim liście i czym ma się on odróżniać od CV. Wiele osób nie widzi również potrzeby pisania takiego listu, gdyż uważają, że wszystko napisane jest w CV. To jednak błąd. Bowiem to właśnie dobrze przemyślany list motywacyjny może nam zapewnić zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak napisać list motywacyjny? Przede wszystkim należy pamiętać, aby nasz tekst przyjął formę listu formalnego. Musimy zatem umieścić informację o tym, do kogo kierujemy list. Zwykle w ogłoszeniach firmy podają informację, kto zajmuje się rekrutacją. Zwykle również bez problemu można odnaleźć dane adresowe. W liście również należy umieścić własne dane.

Przejdźmy jednak do meritum. W pierwszych słowach listu należy umieścić informację o tym, na jakie stanowisko aplikujemy i dlaczego. Powinniśmy się tu odnieść do naszego doświadczenia i umiejętności. Ale uwaga! Niemile są widziane listy, w których umieszcza się dokładnie te same informacje, co w CV. Jeżeli więc chcemy, aby list motywacyjny był efektywny, powinniśmy umieścić tam nieco bardziej pogłębione, niż w CV treści

Warto również odnieść się do wymagań pracodawcy. List motywacyjny ma udowodnić pracodawcy, iż spełniamy te wymagania. Jako argumenty mogą tu posłużyć nasze zdolności oraz doświadczenie

W ostatnim akapicie listu powinniśmy odnieść się do firmy. Dlaczego chcemy pracować akurat w tej, a nie innej firmie? Tu warto nieco dowiedzieć się na temat potencjalnego pracodawcy. W dobie Internetu nie jest to trudne.