CV

CV

Wiele osób zastanawia się, jak napisać dobre i efektywne CV. Chociaż każdy potencjalny pracownik, etat, oraz pracodawca różnią się od siebie, to przy pisaniu CV należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zmieść się na jednej kartce

Wiele osób uważa, że bogate doświadczenie zawodowe i mnóstwo umiejętności przysłuży im się dobrze w poszukiwaniu pracy. I ich CV mieści się na kilku kartkach. Chociaż chwali się duże doświadczenie, to tak obszerne CV nie są zbyt mile widziane. Po pierwsze pracodawcy nie chcą poświęcać podaniom zbyt wiele czasu. A obszerne CV go zabiera. Dodatkowo CV rozpisane na kilku kartkach sprawia, iż pracodawca nie może się skupić, łatwo zapomina to, co było wcześniej. Jak temu zaradzić? Wybierz tylko te umiejętności i doświadczenie zawodowe, które mogą być przydatne w nowej pracy. Jeżeli więc byłeś ogrodnikiem, to możesz to pominąć starając się o pracę sprzedawcy w sklepie odzieżowym

Przejrzystość

Zasada ta wiąże się z poprzednim zagadnieniem. Nie umieszczaj zbyt wielu niepotrzebnych informacji.  Całe CV podziel na bloki informacji: informacje personalne, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności itp. Informacje w blokach podawaj w formie haseł, nigdy w postaci zdaniowej.

Forma

CV musi być jak najprostsze i czytelne. Zapomnij o fantazyjnych czcionkach, zbyt wielu pogrubieniach i kursywach, ogromnych rozmiarach czcionek. To wszystko rozprasza czytającego. Pamiętaj też, że twoje CV musi wyglądać profesjonalnie. Zatem postaw na prostotę. Tyczy się to również zdjęcia. Najlepiej by było to zdjęcie wykonane u fotografa.

CV nietypowe

Czy jest odstępstwo od reguł? Jak najbardziej! Odstępstwo to musi być jednak bardzo przemyślane i celowe. Coraz częściej pojawiają się CV bardzo nietypowe, np.: w formie puzzli. Swoje CV można również przesłać w formie prezentacji.