Plan marketingowy operatora turystycznego

Plan marketingowy operatora turystycznego

Ponownie posługując się przykładem naszego hipotetycznego operatora turystycznego, zastanowimy się nad kilkoma strategiami, które kierownik ds. marketingu może przyjąć jako podstawę nowego planu marketingowego. W ramach kategorii „produkt” kierownik może skoncentrować się na dwóch dodatkowych celach wyjazdów w letnim programie urlopów typu wyjazd po „słońce” oraz zrezygnować z niektórych hoteli na rzecz innych w celu podniesienia ogólnej jakości produktu i przesunięcia programu nieco w stronę rynku produktu elitarnego. W programie zimowym dwa hotele w Fuengiroli należące do firmy mają być zaproponowane jako pakiety urlopowe dla osób starszych, a do programu wszystkich pakietów urlopowych należy wprowadzić powitalne przyjęcie odbywające się w pierwszy wieczór.

W kategorii „cena” operator może wprowadzić gwarancję niepobierania dopłat do żadnych urlopów zarezerwowanych i opłaconych do 30 kwietnia, zgodzić się na przedłużoną odpłatność w ramach nowego systemu kredytowego oraz wprowadzić po raz pierwszy 30% zniżki dla dzieci na wszystkie urlopy zarezerwowane na pierwszy tydzień września i terminy późniejsze. W ramach kategorii „miejsce” operator decyduje się na zwiększenie sprzedaży bezpośredniej, stawiając sobie za cel sprzedanie w tym systemie 20% pakietów na następne lato, udzielając jednocześnie poparcia kluczowym agentom. Ograniczone zostaną wizyty w agencjach, a przedstawiciele firmy nie będą więcej odwiedzali agentów, którzy dostarczają poniżej 10 rezerwacji rocznie. I na koniec „promocja” — operator ustala, że 1,5 mln USD z budżetu zostanie przeznaczonych na kampanie reklamowe w wybranej prasie i telewizji krajowej. Wprowadzi również wspólny z agentami podróży projekt reklamowy, partycypując w 50% w kosztach wspólnej reklamy w prasie lokalnej. Dwustu wybranych agentów odbędzie wyjazdy szkoleniowe do miejsc właśnie wprowadzonych przez firmę, a dwudziestu dziennikarzy zostanie zaproszonych na inny wyjazd do kurortów na południu Hiszpanii.

Wymienione pomysły mają jedynie ukazać różnorodność decyzji, przed jakimi staje operator, ustalając plan marketingowy na następny rok. W praktyce będzie ich trzeba podjąć o wiele więcej, określając zarówno strategie, jakie zostaną przyjęte, jak i taktyki, które zostaną zastosowane dla osiągnięcia celów wyznaczonych w planie. Tymi zagadnieniami zajmiemy się obszerniej w następnych rozdziałach.