Pin

Pin

Jest to nic innego jest kod zabezpieczający dostęp do karty bankowej. PIN należy wprowadzić przy wypłatach i innych transakcjach w bankomacie, oraz przy płatnościach kartą. PIN ma bowiem zabezpieczyć nasze konta przed nieautoryzowanym dostępem, a przede wszystkim wyciekiem gotówki.

Pin zazwyczaj składa się z czterech cyfr, to ułatwia zapamiętanie takiego hasła. Zazwyczaj PIN dostarczany jest przez bank razem z kartą. Jednak w każdej chwili PIN można zmienić. Nie jest to bowiem kod na stale zapisany w pasku magnetycznym karty. Znajduje się on na serwerach bankowych.

PIN trzeba wprowadzać bardzo uważnie. Bowiem po trzecim błędnym wprowadzeniu PINu karta jest blokowana. Można ją odblokować jedynie kodem PUK. Gdy ten zostanie wprowadzone błędnie dziesięć razy karta zostaje unieważniona

 

Jak widać zatem PIN jest bardzo ważny.  Pamiętajmy zatem, aby PIN, jak i karta nie trafiły w niepowołane ręce. Nie podawajmy nikomu naszego PINU, nie prośmy o pomoc o pomoc przy bankomacie obcych osób. Niedopuszczalne jest również zapisywanie PINu na samej karcie, bądź w miejscu dostępnym dla wszystkich.