Ile zarabia nauczyciel

Ile zarabia nauczyciel

Zarobki nauczycieli według jednych osób uznawane są za wysokie, a według pewnie samych nauczycieli, za nadal za niskie. Tutaj jednak warto przedstawić fakty zaciągnięte ze sprawdzonych źródeł. Przede wszystkim nauczycieli można podzielić na stażystów, nauczycieli kontraktowych, a także nauczycieli mianowanych.

Zatem patrząc na rok 2013 to w tym czasie stażysta mógł zarobić przeciętnie 2 265 złotych. Nieco więcej, zarabia nauczyciel kontraktowy, którego pensja w ciągu miesiąca wynosi 2 331 złotych. O ponad 300 złotych więcej zarabia nauczyciel mianowany, bo może w ciągu miesiąca otrzymać wynagrodzenie w wysokości 2 647 złotych.

Już od kilku lat, a dokładniej od 2010 roku można było zaobserwować wzrost pensji każdego nauczyciela. Jednak czy to faktycznie jest sprawiedliwe, skoro również za wzrostem pensji idzie również wzrost obowiązków? Nauczyciele narzekają na coraz większą biurokrację w szkołach. Teraz więcej czasu spędzają nad dokumentami, wypełnianiem poprawnie dzienników i różnych list związanych z dodatkowymi zajęciami niż na samym przygotowywaniu się do prowadzonej lekcji.

Nie wiadomo, czy w następnych latach będzie można spodziewać się kolejnej podwyżki. Wszystko może się zmienić. Niestety nauczyciele, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin mają niesamowite szczęście, że tak faktycznie jest. Mianowicie idący niż demograficzny każe obcinać maksymalnie godziny. Niektórzy nauczyciele uczą więcej niż jednego przedmiotu.