Decyzja o zabezpieczeniu na Państwa majątku

Decyzja o zabezpieczeniu na Państwa majątku

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z projektowanej decyzji podatkowej odbywa się w także w formie decyzji. Decyzję taką wydaje Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie informacji przekazanych przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej (takich jak planowana wysokość ustaleń czy wysokość odsetek od zaległości podatkowych).

Urzędnicy podejmą działania mające na celu zabezpieczenie majątku, jeśli w toku prowadzonego postępowania kontrolnego stwierdzą, iż z projektowanej decyzji podatkowej (kończącej postępowanie kontrolne w I instancji) na Podatnika zostanie nałożony obowiązek zapłaty znacznej kwoty podatku, a podatnik nie posiada majątku na pokrycie przyszłych zobowiązań. Zgodnie bowiem z Ordynacją podatkową:

Zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Z UKS-u wysyłane więc zostanie pismo do właściwego urzędu skarbowego z sugestią, by ten wydał decyzję o zabezpieczeniu ma majątku Podatnika. Do pisma załączona zostanie prawdopodobnie informacja o majątku uzyskana w sposób opisany powyżej (czyli w efekcie uzyskania odpowiedzi na wezwanie do ujawnienia majątku), lub uzyskana przez wywiad skarbowy.

W pismach kierowanych do Naczelników Urzędów Skarbowych, z wnioskiem o wydanie decyzji zabezpieczającej, podnoszona jest zwłaszcza argument, iż „zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonane, gdyż majątek Podatnika nie wystarczy na pokrycie przyszłych zobowiązań”.

Na podstawie decyzji o zabezpieczeniu wkraczają do akcji komornicy skarbowi (działający w ramach urzędów skarbowych).

Korekta deklaracji podatkowej złożona przed wydaniem decyzji podatkowej

Generalną zasadą jest, iż w trakcie kontroli podatkowej, postępowania podatkowego (i postępowania kontrolnego) nie można skorygować deklaracji złożonej za okres objęty kontrolą. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Mianowicie w takcie postępowania kontrolnego, tuż przed wydaniem decyzji, otrzymają państwo z urzędu kontroli skarbowej pismo, informujące o możliwości wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego (jest to procedura analogiczna do tej, stosowanej przez urzędy skarbowe). Na wypowiedzenie się będą mieli Państwo 7 dni licząc od dnia otrzymania pisma. I to właśnie w tym terminie będzie można złożyć skuteczną korektę deklaracji za okres objęty kontrolą. Jeśli korekta ta będzie uwzględniać ustalenia, które zawarte były w protokole kontroli, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej nie będzie miał już podstawy do wydania decyzji podatkowej, i zakończy postępowanie kontrolne wynikiem kontroli. Egzekwowaniem zobowiązań wynikających ze złożonej korekty deklaracji podatkowej zajmie się natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Nadanie decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności

Decyzja podatkowa Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, jest sporządzona w 3 egzemplarzach. Jeden trafia do Państwa, drugi do akt urzędu kontroli skarbowej, trzeci natomiast do właściwego dla kontrolowanego urzędu skarbowego, reprezentującego Skarb Państwa, który staje się wierzycielem obowiązków wynikających z tej decyzji (tzn. zajmuję się egzekucją zobowiązania wynikającego z wydanej decyzji).

Decyzji nieostatecznej (czyli takiej, w stosunku do której złożono odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej) może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności gdy:

  • organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, lub
  • strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości, lub
  • okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące.

Aby można było nadać taki rygor natychmiastowej wykonalności, konieczne jest spełnienie jeszcze jednej przesłanki, oprócz tych wymienionych powyżej. Konieczne jest uprawdopodobnienie, iż zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Samo wskazanie (jak to robią często urzędy skarbowe), iż okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące, nie wystarczy!

Od decyzji podatkowej wydanej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej przysługuje Państwu odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej. Odwołanie trzeba wnieść w termie 14 dni, od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie należy wysłać na adres UKS-u, który wydał decyzję. Akta sprawy wraz z Państwa odwołaniem zostanie przekazane przez UKS do właściwej izby skarbowej. Zasady sporządzania odwołania od decyzji Dyrektora UKS są analogiczne do tych, jakie obowiązują w przypadku odwołań od decyzji Naczelników U.S.