Zawieszanie działalności gospodarczej

Zawieszanie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy od 20 września 2008 roku mają prawo do zawieszania działalności gospodarczej, którą prowadzą. Okres zawieszenia wynosi od 1 do 24 miesięcy. Prawo to posiadają osoby fizyczne, wspólnicy spółek osobowych, a także spółdzielnie i fundacje, ale tylko te, które nie zatrudniają pracowników (nie dotyczy to osób posiadających umowy zlecenie lub o dzieło).

Z tego prawa korzystają przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe firmy i wspólnicy  spółek cywilnych. W tym ostatnim przypadku wszyscy wspólnicy muszą złożyć wniosek o zawieszenie jednocześnie. Zawieszenie działalności rozpoczyna się od terminu wskazanego we wniosku.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić działalności oraz najmu. Może prowadzić za to działania służące zachowaniu i zabezpieczeniu swojej firmy. Do takich działań należą:

  • otrzymywanie przychodów i regulowaniu należności wynikających z działalności sprzed zawieszenia,
  • zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia,
  • uczestnictwo w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych, które są związane z działalnością sprzed zawieszenia,
  • wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa.

Zawieszenie trwa od dnia określonego we wniosku do dnia wskazanego we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej. Informacja o dacie wznowienia działalności we wniosku o zawieszeniu jest prawnie nieskuteczna. Aby wznowić działalność należy złożyć wniosek o wznowienie.

W przypadku gdy wniosek o wznowienie działalności nie zostanie złożony przez przedsiębiorcę w przeciągu 24 miesięcy od zawieszenia, jest informowany przez urząd rejestracyjny. Przedsiębiorca ma jeszcze czas poczynić działania przez 30 dni, w przeciwnym razie działalność taka jest zamykana z urzędu.

Zawieszanie działalności gospodarczej, a ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczej ma duży wpływ na zobowiązania wobec ZUSu. Obowiązek ubezpieczeń społecznych ustaje w dniu rozpoczęcia zawieszenia działalności do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Nie składa także deklaracji zusowskich.

Podczas zawieszenia przedsiębiorca może dobrowolnie opłacać składki emerytalną i rentową, nie może jednak opłacać składki chorobowej i wypadkowej. Oznacza to, że w przypadku choroby lub wypadku nie ma prawa do zasiłku chorobowego lub odszkodowania wypadkowego. Rezygnacja z opłacania składek emerytalnej i rentowej będzie miała negatywny wpływ na wysokość przyszłej emerytury lub renty.

W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest również zwolniony z obowiązku opłaty składki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać o zasadzie niepodzielności składki zdrowotnej. Należy więc zapłacić pełną składkę za miesiąc, w którym przedsiębiorca zawiesił działalność

Ubezpieczenie zdrowotne wygasa w przeciągu  30 dni od dnia zawieszenia, nie można więc korzystać z „bezpłatnej” służby zdrowia w okresie pełnych miesięcy zawieszenia. Możliwe jest jednak dobrowolne opłacanie składki zdrowotnej.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej

Wnioskiem o zawieszenie działalności gospodarczej jest formularz CEIDG-1.

Wniosek ten umożliwia również złożenie wpisu o wznowienie działalności gospodarczej.

Zarówno złożenie wniosku o zawieszenie jak i wznowienie działalności jest darmowe, co więcej możesz zrobić to przez Internet o ile posiadasz profil zaufany lub podpis elektroniczny.