Jakie są obowiązki pracodawcy?

Jakie są obowiązki pracodawcy?

Gdy firma rozwija się, zwiększają się zamówienia i więcej czasu trzeba poświęcić na ich realizacje, należy zatrudnić pracowników, którzy przejmą część obowiązków. Pracodawca zatrudniając nowego pracownika musi spełnić wiele obowiązków. Dowiedz się jakie są obowiązki pracodawcy?

Bezwzględnym jest przestrzeganie prawa pracy, płatności wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia, a także zapewnienie optymalnych warunków pracy pracownikowi. Obowiązki pracodawcy można podzilić na jednorazowe – związane z nawiązaniem stosunku pracy oraz stałe – dotyczące całego okresu zatrudnienia.

Poniżej znajdziesz opis podstawowych obowiązków zatrudniających pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników

Zatrudnienie

Proces naboru i selekcji nowego pracownika powinien być przejrzysty. Wymogi wobec pracownika powinny być jasno określone. Nie ma mowy o żadnej dyskryminacji. Podczas naboru (ogłaszając wakat) oraz wyboru pracownika nie możesz nikogo dyskryminować ze względu na płeć, kolor skóry, wyznanie, poglądy polityczne czy orientację seksualną.

Twój nowy pracownik powinien spełniać wymagania, które są niezbędne do wykonywania danych czynności na wolnym stanowisku pracy.

 

Badania lekarskie

Przed podpisaniem umowy o pracę, przyszły pracodawca powinien skierować pracownika na wstępne badania lekarskie, w celu uzyskania dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazać do wykonywania pracy na danym stanowisku. Pisemne skierowania powinno zawierać rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko oraz fakt, czy występują warunki szkodliwe dla zdrowia.

Lekarz medycyny pracy na podstawie skierowania oraz przeprowadzonych badań wydaje zaświadczenie o braku lub występowaniu przeciwwskazać do pracy na konkretnym stanowisku. Zaświadczenie te, pozwala pracodawcy na zatrudnienie pracownika wyłącznie na stanowisku określonym w zaświadczeniu.

Podpisanie umowy o pracę

Jeżeli lekarz medycyny pracy stwierdzi, iż pracownik jest zdolny do wykonywania pracy określonego rodzaju, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o pracę. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Powinna ona zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Umowa o pracę powinna być napisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach (dla pracownika i dla pracodawcy).

Szkolenie BHP

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a także prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Najlepiej pracownika wysłać na szkolenie organizowane przez specjalistyczne firmy. Szkolenie takie powinno zostać przeprowadzone w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Przeszkolenie to powinno nastąpić w pierwszym dniu pracy.

Informacja o warunkach zatrudnienia

Podpisanie umowy o pracę zobowiązuje pracodawcę do zapoznania pracownika z informacjami o warunkach zatrudnienia. Informacja ta powinna zostać przekazana pracownikowi najpóźniej do 7 dnia od daty zawarcia umowy o pracę.

Zgodnie z artykułem 29 § 3 k.p. pracodawca informuje pracownika m.in. o:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • częstotliwości i wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Każdemu pracownikowi pracodawca musi założyć akta osobowe. Powinny one być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i zabezpieczone przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pracodawca powinien prowadzić akta osobowe w formie pisemnej, ale może również prowadzić je w formie elektronicznej.

Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Jakakolwiek dyskryminacja w stosunkach pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

Wynagrodzenie

Pracodawca ma obowiązek terminowego oraz prawidłowego wypłacania wynagrodzenia. W przypadku wypłat w gotówce należy prowadzić imienną kartę wynagrodzenia. W przypadku wypłat na konto bankowe pracownik zobowiązany jest do przekazania pisemnej zgody pracownika (oświadczenia) na tą formę przekazywania wynagrodzenia za pracę.

Składki ZUS

Pracodawca ma również obowiązek zgłosić nowozatrudnioną osobę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu siedmiu dni od nawiązania stosunku pracy. Obowiązek ten dotyczy zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osoby zatrudnionej (druk ZUS ZUA). Pracodawca, jako płatnik składek, będzie musiał obliczać i przekazywać w terminie do ZUS pobierane od pracownika składki. Termin płatności składek ZUS dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników to 15. dzień każdego miesiąca po miesiącu przepracowanym.

 

Ten artykuł znaleziono w Google dzięki tym słowom kluczowym:

  • prawa obowiązki pracodawcy wobec pracownika
  • obowiązki pracodawcy dotyczące ubezpieczeń społecznych
  • Obowiązki pracodawcy
  • opisz podstawowe prawa i obowiązki pracodawcy
  • opisz obowiązki pracodawcy dotyczące ubezpieczeń spłecznych
  • opisz obowiązki pracodawcy dotyczące ubezpieczeń społecznych
  • obowiązki stałe pracodawcy
  • obowiązki pracodwacy dotyczące ubezpieczenia społecznych i gospodarczych
  • obowiązki pracodawcy dotyczące ubezpieczenia gospodarcze
  • obowiązki pracodawcy dotyczące ubezpieczeń gospodarczych