Obchodzenie przez pracowników świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Obchodzenie przez pracowników świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Są wśród nas osoby, które są wyznania innego niż katolickie i obchodzą swoje święta religijne w inne dni niż te, które są zarezerwowane dla katolików ustawą o dniach wolnych od pracy (Wielkanoc, Boże Narodzenie itd.)

Na wniosek tychże osób, pracodawca ma obowiązek:

1) zwolnić pracownika celem jego udziału w obrzędach religijnych (stosowny wniosek w terminie 7 dni poprzedzających święto)

2) na prośbę pracownika ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy, tak żeby pracownik mógł obchodzić święta, jeśli występują one w każdym dniu tygodnia. (jako przepis szczególny do art. 142 kp, zgodnie z którym, pracodawca może, a nie musi, uwzględnić wniosku pracownika o indywidualny rozkład czasu pracy)

Powyższą kwestię reguluje rozporządzenie ministrów pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej z dnia 11 marca 1999 r.w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy; wydane na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.