Regionalny wyrób budowlany

Regionalny wyrób budowlany.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o wyrobach budowlanych regionalnym wyrobem budowlanym jest wyrób budowlany wytwarzany tradycyjnie, na określonym terenie przy użyciu metod sprawdzonych w wieloletniej praktyce, przeznaczony do lokalnego stosowania.

Samo jednak wytwarzanie wyrobu budowlanego w podany sposób nie nadaje mu statusu regionalnego wyrobu budowlanego. Aby uzyskać ten status producent musi uzyskać odpowiednią decyzję administracyjną. O uznaniu, że dany wyrób budowlany jest regionalnym wyrobem budowlanym, orzeka na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o wyrobach budowlanych, w drodze decyzji, na wniosek producenta, właściwy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Regionalny wyrób budowlany oznakowywany jest znakiem budowlanym na wyłączną odpowiedzialność producenta takiego wyrobu. Zauważyć jednak wypada, że stosownie do treści art. 8 ust. 4 ustawy o wyrobach budowlanych oznakowanie znakiem budowlanym regionalnego wyrobu budowlanego jest dopuszczalne wyłącznie po uzyskaniu decyzji o uznaniu wyrobu budowlanego za regionalny wyrób budowlany oraz wydaniu, przez producenta, na jego wyłączną odpowiedzialność, oświadczenia, że wyrób budowlany został wytworzony w sposób tradycyjny i przy użyciu metod sprawdzonych w wieloletniej praktyce oraz nadaje się do stosowania zgodnie z przeznaczeniem.