Ankieta

Wywiady domowe są najlepszą metodą przy długich kwestionariuszach i zadawaniu takich pytań, które wymagają pewnych przemyśleń lub badania ze strony pytającego oraz przy pytaniach otwartych, wymagających przedstawienia poglądów lub postaw. Gospodarstwa domowe muszą być wybrane naukowo, tak aby każde miało równą szansę bycia wybranym, a pytający może będzie musiał dzwonić wiele razy, aby zastać domownika w domu. Opóźnia to ukończenie ankiety. Pojawia się możliwość stronniczości poprzez nawiązanie bliższej relacji między pytającym a respondentem w dłuższym domowym wywiadzie, kiedy respondenci udzielają czasami takich odpowiedzi, które pytający ich zdaniem chce usłyszeć, jeśli pytający wyda się respondentowi osobą budzącą sympatię.

Najtańszym typem ankiety jest kwestionariusz wysyłany pocztą. Uzyskuje się jednak tą metodą niewiele odpowiedzi (choć dołączenie zaadresowanej, opłaconej koperty zwrotnej zwiększa liczbę odpowiedzi) i będą one prawdopodobnie przesyłane przez osoby zainteresowane ankietą (np. więcej będzie odpowiedzi od osób, które wyjechały na wakacje za granicę, niż od tych, które nie wyjechały). Respondenci mają również możliwość przeczytania całego kwestionariusza, zanim udzielą odpowiedzi, a to, co przeczytają na ten temat w prasie, może wpłynąć na odpowiedzi na zadane pytania. Nie ma więc pewności, że osoba, do której został przesłany kwestionariusz, odeśle go wypełniony, a na odpowiedź nie wpłynęły czynniki inne niż tylko jej doświadczenie.

Kwestionariusze mogą być rozdawane pasażerom samolotów lub autokarów wracających do domów lub odwiedzających atrakcyjną miejscowość turystyczną, z prośbą o odesłanie lub mogą być pozostawiane w pokojach hotelowych z prośbą o oddanie ich w recepcji przy wyjeździe. Każde z tych podejść ma swoje zalety i wady. Największą zaletą wypełniania przez pasażerów kwestionariuszy w drodze do domu jest ich dobór — tworzą oni próbę reprezentującą w 100% badaną populację. Pasażerowie mają świeżo w pamięci swoje doświadczenia i mają również czas podczas podróży, więc rzadko odmawiają wypełnienia kwestionariusza. Liczba odpowiedzi będzie więc niezwykle wysoka, zwłaszcza gdy personel pokładowy lub pilot zbierze kwestionariusze. Personel może również wyjaśnić niejasności związane z wypełnieniem kwestionariusza. Poważni operatorzy turystyczni, tacy jak Thomson, Airtours, First Choice mogą dobrze wykorzystać tę możliwość, aby badać klientów i kontrolować jakość swych usług.

Wykorzystanie tej metody w pełnym zakresie przyniesie wiele korzyści.
Operatorzy mogą zbierać informacje nie tylko na temat rzeczywistych trudności doświadczanych przez klientów w hotelach lub ośrodkach, lecz również dotyczące poziomu satysfakcji w odniesieniu do dowolnego aspektu urlopu, na przykład w stosunku do podróży samolotem. Linie lotnicze, dowiedziawszy się dzięki badaniom o spadku swoich „notowań” w porównaniu z innymi konkurentami, podejmą kroki, aby poprawić poziom usług i w efekcie zrobić dobre wrażenie na operatorze turystycznym i zabezpieczyć przyszłą działalność. Badania przyczyniły się zatem do podniesienia jakości usług oferowanych przez większe niezależne czarterowe linie lotnicze, których usługi są wykorzystywane w pakietach urlopowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *