Wprowadzanie kosztów

Wprowadzanie dokumentów kosztowych nie wymaga wiedzy księgowo-podatkowej, a w podejmowaniu decyzji użytkownikom pomagają zaawansowane narzędzia.

W celu wprowadzenia dowolnego dokumentu kosztowego należy wybrać na pulpicie Koszty, zdarzenia gospodarcze lub z menu Zdarzenia gospodarcze -> Koszty, zdarzenia gospodarcze. Pojawi się tabela z wcześniej wprowadzonymi zdarzeniami gospodarczymi. Po kliknięciu Dodaj wyświetli się spis z rozbudowaną strukturą zdarzeń gospodarczych, tzw. RDZ – Rozbudowane Drzewo Zdarzeń. Wówczas zaczynamy po prostu pisać np. paliwo, pb95, komputer, samochód, a system sam podpowiada zdarzenia, które  można przyporządkować do wprowadzonego słowa. Po wybraniu odpowiedniej pozycji należy wypełnić wyświetlony formularz: daty, numer, kontrahent – pomocny może być tutaj PSP. Tak wprowadzony dokument zostanie odpowiednio zaksięgowany. Jeżeli istnieje taka potrzeba zostanie on wprowadzony do rejestru wyposażenia, środków trwałych, ewidencji przebiegu pojazdu i rejestru środowiskowego.

Jak wybrać kontrahenta? – zobacz więcej

UWAGA!

  • Jeżeli na jednym dokumencie znajduje się kilka pozycji, które odpowiadają rożnym zdarzeniom gospodarczym, np. zakup materiałów promocyjnych i materiałów biurowych, należy wprowadzić osobno wszystkie te pozycje klikając ponownie przycisk Dodaj lub Dodaj pozycję.
  • Jeżeli na dokumencie znajduje się kilka pozycji, które odpowiadają jednemu zdarzeniu gospodarczemu, np. teczka ofertowa, identyfikator, wizytówki, można wprowadzić je jako jedno zdarzenie (tu: zakup materiałów promocyjnych) podając ich łączną wartość.
  • Większość dokumentów można wprowadzać przeliczając ich wartości zarówno od wartości netto, jak i brutto.

Przykład 1.  Wprowadzenie zakupu wyposażenia / środka trwałego

Dokonano zakupu komputera do firmy, w Zdarzeniachgospodarczych wpisujemy „komputer” – działa to jak wyszukiwanie w internecie, program podpowiada wszystkie zdarzenia związane z komputerem, wybieramy kategorię Zakup urządzenia. Następnie wprowadzamy daty i wartości z faktury zakupu, nie przejmując się decyzją o przypisaniu komputera do wyposażenia czy środków trwałych, wprowadzaniem do rejestrów i zestawień. To robi za nas system.

 

Pamiętaj!

W każdym momencie pracy w Petra24.pl będzie Ci służył Podręczny System Pomocy, który znajdziesz zawsze pod ikonką . PSP zawiera informacje i wskazówki przy każdym polu do wypełnienia czy wyboru, a także przy obejmuje szeroki opis dokumentów i zdarzeń gospodarczych, dzięki któremu pozbędziesz się wielu wątpliwości, a Twoje decyzje będą poprawne.

Dzięki Inteligentnemu Systemowi Wyszukiwania łatwo znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Wystarczy w polu do szukania, oznaczonym symbolem  wpisać dowolny fragment szukanej pozycji, np. nazwa ulicy kontrahenta, imię osoby do kontaktu, a ISW od razu podpowie, co wybrać.